Zdrada w związku – najczęstsze przyczyny

dlaczego w zwiazku pojawia sie zdrada

Zdrada to zawsze trudne doświadczenie, najczęściej kończące się rozpadem związku. Dlaczego będąc w, wydawałoby się, szczęśliwej relacji, postanawiamy postawić wszystko na jedną kartę, ryzykując dotychczasową zażyłość na rzecz jednorazowego skoku w bok lub bycia z kimś, kogo np. dopiero poznaliśmy? Wyjaśniamy, kto, z psychologicznego punktu widzenia częściej zdradza i jakie są najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy.

Zdrada w związku – kto częściej jest niewierny?

Zdrada ma różne oblicza – dla niektórych samo fantazjowanie, flirt, czy zwrócenie uwagi na atrakcyjność osoby płci przeciwnej już zakrawa o niewierność, dla innych jest równoznaczna z seksem. Nierzadko jednak to nawiązanie bliskiej emocjonalnej więzi z inną kobietą lub mężczyzną dla partnera jest najcięższą i najbardziej bolesną formą zdrady. Psychologowie definiują zdradę jako sytuację, w której człowiek, którego darzymy miłością, zawodzi nasze zaufanie, rani uczucia i burzy spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Badania seksuologów potwierdzają, że to mężczyźni częściej dopuszczają się zdrad, jednak nierzadko zdarzają się kobiety, które prowadzą podwójne życie. Dlaczego dopuszczamy się zdrad zamiast odejść od obecnego partnera, czy partnerki? Poniżej prezentujemy 4 najczęstsze przyczyny niewierności.

zdrada w zwiazku

Zdrada w związku – 4 najczęstsze przyczyny 

  • brak poczucia akceptacji – to najczęstszy zapalnik. Mimo że częściej dotyczy kobiet, również stanowi źródło zdrad w przypadku mężczyzn. Związek, zwłaszcza wieloletni, wymaga regularnej pielęgnacji. Z czasem, gdy początkowa ekscytacja mija, a do głosu dochodzi codzienne życie, zapominamy, że każdy z nas czasami potrzebuje usłyszeć, że jest kochany, ważny i potrzebny. Brak poczucia akceptacji występuje również w sytuacji, gdy z biegiem lat lub np. w przypadku kobiet, po przebytej ciąży, ciało się zmieniło, jakość życia seksualnego spadła, podobnie, jak częstotliwość samych zbliżeń, przestajemy czuć się atrakcyjni dla partnera. W takim przypadku szukamy akceptacji i adoracji poza związkiem, aby podbudować własne ego i na nowo poczuć się dobrze we własnej skórze
  • chęć spróbowania czegoś nowego – to powód, który równie często pojawia się w przypadku par z długim stażem. Przyczyna? Monotonia! Co prawda trudno każdego dnia organizować randki – niespodzianki, zwłaszcza gdy borykamy się z natłokiem codziennych obowiązków, jednak chcąc cieszyć się bliską relacją z drugą osobą musimy znaleźć czas na jej pielęgnację. Czasami wspólne przygotowanie obiadu, seans w domowym zaciszu, czy spacer potrafią zdziałać cuda!
  • brak satysfakcji seksualnej – mówi się, że miłość i uczucia są najważniejsze. Nie należy jednak umniejszać istotności zadowolenia seksualnego. Seks to ważny element życia każdego z nas, nic więc dziwnego, że jeśli partnerzy nie zgrywają się w łóżku, mają inne preferencje – np. jedna ze stron chce wprowadzić do sypialni akcesoria erotyczne lub odbywać stosunek regularnie, a druga seks traktuje jako przykry obowiązek lub temat tabu, w który nie angażuje się w najmniejszym stopniu, z czasem zaczną szukać osoby, która w tej kwestii będzie im bliższa
  • brak dojrzałości emocjonalnej – która generuje brak gotowości na związek. Mówi się, że głównie mężczyźni boją się deklaracji i odpowiedzialności, jednak nie jest to regułą. Brak dojrzałości emocjonalnej generuje szereg problemów w związku, jak chociażby brak umiejętności przeprowadzania szczerych rozmów z partnerem, czy partnerką, bagatelizowanie potrzeb drugiej strony, ucieczka od zobowiązań. Niewierność w tym wypadku jest jedną ze składowych. Często osoby dopuszczające się zdrady nie dostrzegają w tym nic złego, a swoich poczynań nie traktują poważnie, tłumacząc, że to forma eksperymentu lub odskoczni od codzienności, która nie miała dla nich emocjonalnego znaczenia.

Zdrada bez wątpienia jest bolesnym doświadczeniem. Aby jej uniknąć, warto dbać o związek, potrzeby – nie tylko drugiej strony, ale i swoje – komunikacja z ukochaną osobą, mówienie o uczuciach, fantazjach i obawach jest zatem kluczem do udanej relacji. Warto też pamiętać, że zdrada nie zawsze musi oznaczać końca relacji – szczera rozmowa lub skorzystanie z pomocy psychologa lub seksuologa niekiedy pozwala na nowo odbudować zaufanie między partnerami. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz