Rodzaje eleganckich butów męskich idealnych do garnituru

moda meska

Garnitury to absolutny must have nie tylko na szczególne okazje – w wielu przypadkach okazuje się, że musimy je czasem założyć również do pracy. Żeby jednak stylizacja była kompletna, nie wystarczy się upewnić, że marynarka dobrze leży na ramionach, a spodnie nie ograniczają ruchu. Równie duże znaczenie ma poprawny dobór dodatków. Eleganckie buty męskie przeznaczone do noszenia z garniturem powinny spełnić określone standardy, wobec czego warto dobrze się zastanowić przed zakupem.

Jakie buty można założyć do garnituru?

Garnitury, choć obecnie dostępne w wielu wzorach, kolorach i krojach, są nieodzownie związane z sytuacjami formalnymi. Wybieramy je na śluby i wesela, rodzinne uroczystości, służbowe spotkania oraz publiczne wystąpienia. I chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to od ich dopasowania zależy powodzenie całego zestawu, to jednak ogromną rolę odgrywają także pozostałe elementy garderoby.

Raczej trudno sobie wyobrazić, że podczas firmowego spotkania z ważnym klientem wybierzemy wygodne trampki. Konieczne jest zatem posiadanie co najmniej jednej pary butów, które doskonale będą się łączyć z wybranym przez nas garniturem. Eleganckie buty męskie zaś są dostępne w różnych modelach. Odróżnia je od siebie nie tylko wygląd, ale też stopień formalności.

Eskarpiny

Są zarezerwowane dla uroczystych okazji o najwyższym stopniu formalności, toteż niekoniecznie nosi się je do garniturów, ponieważ docelowo są przeznaczone jako dodatki do smokingu lub fraka. To dość rzadko spotykany model buta, głównie ze względu na to, że wymaga bardzo oficjalnych okoliczności, by ich założenie było rzeczywiście mile widziane. Wyróżniają się mocno lakierowaną, lśniącą powierzchnią, z kolei na ich przyszwie znajduje się rypsowa kokarda. Co ważne, eskarpiny występują wyłącznie w wersji czarnej.

Oksfordy

Niezwykle popularne – są tak chętnie wybierane głównie ze względu na swoją uniwersalność. Wspaniale współgrają z różnorodnymi modelami garniturów, zarówno w przypadku, kiedy wybieramy tradycyjny ciemny wariant w towarzystwie białej koszuli, jak i wówczas, gdy ożywiamy nieco stylizację poprzez ciekawy wzór na marynarce. Oksfordy, zwane także wiedenkami, są butami dość prostymi w budowie, o zamkniętej przyszwie. Są dostępne w różnych kolorach, choć oczywiście najbardziej tradycyjne to warianty czarne i brązowe.

Derby

Inaczej angielki, które w odróżnieniu od oksfordów posiadają otwartą przyszwę. To zaś sprawia, że ich formalność jest mniejsza, choć wciąż nie można im odmówić elegancji. Co prawda na imprezy wieczorowe, jak chociażby wesela, poleca się wybór klasycznych oksfordów, to jednak derby mogą sprawdzić się w swobodniejszych okolicznościach, nawet jeśli te są dość uroczyste. W zależności od sytuacji możemy wybrać bardzo proste derby, wprost idealne do jasnych, letnich garniturów, jak i wersje ze zdobieniami, które są nieco bardziej oficjalne.

Lotniki

Z powodzeniem mogą zastąpić oksfordy, jeśli nie chcemy ich zakładać. Ich budowa jest niezwykle prosta – znajdziemy na nich wyłącznie jeden szew, który na pięcie łączy fragment skóry. Zazwyczaj mają gładką, lśniącą powierzchnię. Choć spotyka się je dość rzadko, to warto wiedzieć, że będą wspaniale się prezentować w zestawieniu z klasycznym czarnym garniturem.

Monki

Typowo formalne garnitury nie polubią się z tym rodzajem butów, jeśli jednak wybieramy wariant swobodniejszy – np. na zwykły dzień pracy – to monki mogą znakomicie się sprawdzić. Wyróżniają się ozdobnymi klamrami, które zastępują standardowe sznurowadła.

Jak dobrać kolor butów do garnituru?

Eleganckie buty męskie do garnituru powinny być dopasowane nie tylko pod względem modelu, ale także koloru. Poniżej można znaleźć krótki przewodnik, który pozwoli dopasować buty do garnituru:

  • granatowy garnitur – uniwersalna opcja w kwestii obuwia, ponieważ będą pasowały zarówno buty czarne i brązowe, jak i bordowe;
  • szary garnitur – najlepszy wybór to buty czarne lub brązowe. Jeśli odcień czerni jest dość ciemny, sprawdzą się też granatowe;
  • czarny garnitur – z nim w parze idą wyłącznie czarne buty.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz