Jakie buty dla pana młodego?

buty do slubu

Strój pana młodego to nie tylko garnitur – odpowiednie buty wcale nie są mniej ważne! Po pierwsze, stanowią one stylistyczne dopełnienie ślubnej stylizacji, po drugie – źle dobrane, niewygodne buty na pewno zemszczą się podczas weselnej nocy. Na co więc zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Ubiór pana młodego jest równie istotny, jak strój panny młodej. Wszystkie elementy muszą doskonale do siebie pasować, tworząc harmonijną, elegancką całość. Nieodpowiednie buty nie tylko wprowadzają niepotrzebny dysonans, ale mogą też stać się niewygodnym problemem dla stóp pana młodego.

Kolor butów ma znaczenie

Pan młody najczęściej pojawia się na ślubie w czarnych butach, jednak tak naprawdę ich kolor powinien zostać dobrany stosownie do całego stroju. Co prawda na ceremonię wciąż zazwyczaj wybierane są garnitury w odcieniu czerni lub ciemnego granatu, a do nich zakładane są czarne buty, ale przecież nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie.

Gdy pan młody zdecyduje się na strój, w którym dominują akcenty brązowe, najodpowiedniejsze będą buty w tym samym kolorze. Odcień obuwia powinien raczej harmonizować z barwą garnituru, niż przełamywać ją. Gdy strój jest dwukolorowy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie były również buty; oczywiście muszą pasować kolorystycznie i stylistycznie do garnituru.

– W przypadku smokingów i fraków należy ubierać klasyczne buty z czarnej, lakierowanej skóry w stylu derbowym – podpowiada Piotr Brożek z firmy Sensatiano, która specjalizuje się w produkcji obuwia ślubnego i tanecznego. – Buty matowe lub półmatowe są uważane za faux pas – dodaje.

Jeśli garnitur pana młodego został wykonany z połyskującego materiału, można również rozważyć czarny lakier na butach lub zastosować lakierowane wstawki. Łatwiejszym rozwiązaniem może być jednak dobranie butów z klasycznej, półmatowej, licowej skóry, a potem nabłyszczenie ich wierzchu.

W niektórych przypadkach pan młody decyduje się nawiązywać kolorystycznie do stroju panny młodej, a wtedy może wybrać obuwie z wstawkami odnoszącymi się do dodatków sukni ślubnej, takich jak pas czy bukiet. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest obecnie zalecane. Pan młody nie stanowi dodatku do sukni bądź kwiatowego bukietu panny młodej i w związku z tym jego strój nie powinien stawiać go w takiej roli.

Klasyczny fason

Garnitur lub frak jest tym elementem stroju pana młodego, który wybiera się w pierwszej kolejności. Dopiero na podstawie kroju tej części garderoby należy dopasować obuwie. Fason butów musi harmonizować z całym ubiorem.

Na rynku spotkać można wiele różnych typów butów, jednak nie każde będą pasowały do takiego wydarzenia, jak ślub i wesele. Połączenie garnituru z butami o czubkach wydłużonych lub kwadratowych nie będzie dobrym rozwiązaniem. Do stroju oficjalnego lepiej pasują buty klasyczne o prostych, ewentualnie lekko zaokrąglonych noskach (np. oxford), a także gładkie, bez żadnych naszyć (jeśli już są, nie powinny być dziurkowane).

Buty dobre, to buty wygodne

Kolor obuwia oraz jego stylistyczne dopasowanie do całego ubioru są ważne, jednak nie można zapominać również o tak istotniej kwestii, jak wygoda. Pan młody powinien pamiętać, że buty będzie miał na stopach przez dużą część dnia i całą noc, co oznacza, że musi czuć się w nich komfortowo.

– Obcas nie powinien być wyższy niż standardowe 2,5 cm – radzi przedstawiciel Sensatiano, – Gruba podeszwa będzie wyglądała nieelegancko. Oczywiście futrówka musi być wykonana z materiałów naturalnych, oddychających. To bardzo ważne, gdy obuwie noszone jest przez kilkanaście godzin.

Należy pamiętać również, że pan młody będzie wykorzystywał buty do tańca, a w tym przypadku nie zawsze sprawdzi się klasyczne obuwie wizytowe. Lepiej postawić na buty o konstrukcji tanecznej, które są bardzie elastyczne i miękkie, z podeszwą zapewniającą dobry poślizg oraz dobre wyważenie, co ułatwi obroty na parkiecie.

– Takie obuwie posiada prostą, ale wytrzymałą konstrukcję, co w efekcie sprawia, że jego masa jest kilka razy mniejsza niż typowych butów z galerii handlowej – zauważa Piotr Brożek – Najlepiej wybrać obuwie z miękką, gumową podeszwą, która umożliwi korzystanie z butów w rozmaitych warunkach (na uroczystości, w plenerze), a na parkiecie pozwoli kontrolować poślizg i ułatwi prowadzenie panny młodej – podkreśla.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że kluczowe w doborze obuwia jest jego dopasowanie do rozmiarów stóp. Pan młody nie powinien nawet brać pod uwagę możliwości założenia butów zbyt luźnych czy ciasnych. Niestety, w zwykłych sklepach nie zawsze można znaleźć obuwie dopasowane idealnie. Gdy jest z tym problem, rozwiązaniem może być nabycie butów wykonanych specjalnie na zamówienie. Wtedy pan młody ma pewność, że obuwie będzie nie tylko znakomicie wyglądało, ale również zapewni mu komfort i wygodę w czasie jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz