Dress code – poradnik dla zagubionych mężczyzn

dress code

Perfekcyjny wizerunek nie jest jeszcze gwarancją zatrudnienia, awansu czy pomyślnych negocjacji, wpływa jednak na kluczowe pierwsze wrażenie i świadczy o profesjonalizmie. Należy więc dostosować się do pewnych zasad, które w zależności od sytuacji obowiązują w męskim kodzie ubioru.

W Polsce mężczyźni dopiero od niedawna mają świadomość jak istotne jest kształtowanie własnego wizerunku poprzez odpowiedni wygląd i ubiór. W świadomości społecznej stopniowo znika znak równości pomiędzy zadbanym, a zniewieściałym mężczyzną. Równocześnie rośnie liczba firm oraz instytucji publicznych, które wymagają od swoich pracowników znajomości zasad dress code. Obecnie dobrze ubrany i schludny mężczyzna jest utożsamiany z pewnością siebie oraz sukcesem zawodowym i prywatnym.

Dress code to zbiór reguł dotyczących zasad odpowiedniego doboru garderoby do okoliczności w określonym miejscu i czasie. Z jednej strony nieco nas ogranicza, z drugiej temperuje niekiedy nazbyt wybujałą fantazję i pozwala swobodnie poruszać się nawet w najtrudniejszych sytuacjach zawodowych i prywatnych. Przyjęło się, że stopień formalności i rodzaj noszonego w pracy ubrania zależy w dużym stopniu od wykonywanej profesji i zasad panujących w danej firmie. To oczywiście prawda, jednak zdarzają się takie sytuacje jak rozmowa kwalifikacyjna czy spotkanie biznesowe, które wymagają dostosowania się do ogólnie panujących reguł  mówi Tomasz Górkiewicz, Wiceprezes Zarządu LANĈERTO S.A.

Podstawowymi zasadami, jakimi warto się kierować są schludność i wyczucie. Czyste i wyprasowane ubranie, odpowiednio dobrane do sylwetki, okazji i charakteru pomaga sprawić pozytywne pierwsze wrażenie, podkreśla profesjonalizm i kompetencje, a także buduje zaufanie. Wygląd pracownika jest wizytówką jego pracodawcy i ma niebagatelne znaczenie w postrzeganiu firmy przez otoczenie, dlatego powinien być dopasowany do stanowiska, wymogów przełożonego i polityki przedsiębiorstwa.

Męska elegancja od lat kojarzona jest z garniturem. Nie bez powodu – w zestawieniu z odpowiednią koszulą oraz krawatem podkreśla on autorytet i klasę mężczyzny.
Na wiele okazji związanych z karierą i biznesem najlepszym wyborem jest klasyczny, gładki garnitur dwuczęściowy z jednorzędową marynarką zapinaną na dwa guziki, prostymi klapami i dwoma rozcięciami z tyłu w stylu angielskim. Warto zwrócić również uwagę na tkaninę, z której jest on uszyty. Najlepiej, jeśli będzie to wełna lub wełna z niewielką domieszką włókien poliestrowych wzmacniających tkaninę i chroniących przed zagnieceniami, która jednocześnie zapewnia komfort i przewiewność.

Nie bez znaczenia jest również kolor

Ze względu na niezwykłą uniwersalność, dostojność i klasę granat wygląda dobrze niezależnie od pory roku i dnia, pasując praktycznie do wszystkich typów urody i okazji. Granatowy garnitur sprawdzi się zarówno podczas spotkania biznesowego, jak i służbowej kolacji.

Równie neutralny i uniwersalny jest kolor ciemnoszary, a szczególnie grafitowy, który może służyć nam przez cały rok. Przy zakupie szarego garnituru należy pamiętać, by unikać błyszczących materiałów, które zbyt rzucają się w oczy i nie kojarzą się z profesjonalizmem.

Wciąż wielu mężczyzn przy zakupie garnituru decyduje się na czerń, uważaną nie zawsze słusznie za uniwersalny symbol elegancji. Owszem, czarny garnitur może wzbudzać zaufanie i respekt, jest to jednak kolor, który powinien być zarezerwowany głównie na okazje wieczorowe, takie jak kolacja, bal charytatywny czy gala.
W świetle dziennym czarny nie prezentuje się korzystnie – wydaje się być smolisty i tworzy „optyczną ramę”, która wyodrębnia sylwetkę z otoczenia i eksponuje niedoskonałości cery. Ponadto z góry definiuje dobór dodatków, które będą do niego pasowały, na przykład buty sprawdzą się jedynie w kolorze czarnym – brąz czy burgund, w takim zestawieniu nie wchodzą w grę.

Nie należy zapominać o wyprasowanej koszuli bawełnianej

W męskim ubraniu formalnym dobrze sprawdza się zasada kontrastu – jasna koszula, ciemny garnitur. Granatowy należy łączyć z koszulami białymi, écru i bladoniebieskimi oraz ciemnymi krawatami z jasnymi wykończeniami. W przypadku grafitowego można zakładać jednobarwne koszule w kolorze białym, écru i bladoniebieskie, bladoróżowe a także bladoszare. Należy natomiast unikać ciemnoszarych i czarnych koszul. Do czarnego garnituru należy założyć koszulę białą, écru jednobarwną lub w delikatne paski. Dobrym wyborem w codziennych sytuacjach będzie mankiet na guziki, natomiast podczas bardziej formalnych spotkań o wysokiej randze albo biznesowych okazji wieczorowych można sobie pozwolić na podwójny mankiet francuski na spinki.

Do garnituru należy wybrać krawat w stonowanym, ciemnym kolorze, z delikatnym jedwabnym połyskiem. W przypadku granatowych i czarnych garniturów krawat może wyróżniać się drobnym, kontrastującym wzorem lub wyraźną fakturą. Klasy i elegancji doda też poszetka ułożona w brustaszy w prostokątny sposób. Najlepsze w przypadku formalnych okazji będą poszetki białe lub błękitne. Warto przy tym pamiętać, że ciemna muszka kojarzy się ze smokingami i frakami, dlatego założenie jej do garnituru nie będzie błędem tylko w sytuacjach wieczorowych, na co dzień lepiej sprawdzi się krawat.

Uzupełnieniem wyglądu będą buty o ponadczasowym charakterze, ładnym smukłym kopycie i półokrągłym delikatnym czubku. Należy zrezygnować ze szpiczastych lub kwadratowych nosków, ozdobnych przeszyć, wszywanych suwaków i innych niepotrzebnych dodatków. Buty powinny być wykonane z gładkiej skóry licowej w kolorze czarnym. Brąz, uważany za mniej formalny, sprawdzi się np. podczas casual friday. Skórę lakierowaną warto zostawić na okazje wieczorowe, takie jak bal albo wyjście do opery, a zamsz na weekend.

Gdy w kalendarzu nie ma ważnych spotkań albo w przypadku tzw. piątkowego luzu, w pracy dobrze sprawdzą się zestawy koordynowane, czyli inny kolor marynarki i inny kolor spodni. W tym przypadku zupełna klasyka to granatowa marynarka i szare spodnie garniturowe. Jeżeli firma nie narzuca ścisłego przestrzegania zasad dress code, można zdecydować się na zestaw z marynarką i bawełnianymi spodniami typu chino – radzi Tomasz Górkiewicz z LANĈERTO.

Najbardziej klasyczne będą te w kolorze piaskowym, musztardowym, granatowe lub bordo. W tym przypadku możemy pozwolić sobie na marynarkę mniej formalną, np. w kratę, z dużymi oknami typu windowpane albo w klasyczną jodełkę. Jako uzupełnienie można założyć mniej formalny dzianinowy krawat typu knit z prostokątnym wykończeniem lub pozostawić koszulę rozpiętą pod szyją. Możemy też zaakcentować indywidualny styl poszetką w kolorze lub wzorze korespondującym z kolorem innego dodatku, np. skarpet. Zwróćmy jednak uwagę, aby krawat nie był w identycznym kolorze co poszetka – takie zestawy nie są uważane za eleganckie.

Zasady dress code warto uzupełnić o najczęściej popełniane błędy

Należą do nich m.in. za małe lub za duże marynarki, zbyt długie rękawy i nogawki spodni, brak paska i koszula wyłożona ze spodni. Należy unikać również koszul z krótkim rękawem zakładanych do marynarki czy wygniecionych albo co gorsza poplamionych spodni i marynarki. Warto zadbać by krawat był właściwie zawiązany i sięgał do klamry paska. Wreszcie należy zwrócić uwagę na wciąż niestety częstą przypadłość mężczyzn – brudne, zużyte buty z porwanymi sznurowadłami. Te niewybaczalne błędy nie tylko świadczą o nieznajomości zasad dress code, ale także o braku higieny i schludności. Mogą również zostać uznane przez naszych partnerów biznesowych za lekceważenie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz