Czy warto mieć pod ręką kwas salicylowy?

twarz

Problemy skórne – udręka wielu osób. Czasem potrzeba ogromnych wysiłków do tego, aby poradzić sobie z takimi zjawiskami. Niekiedy wystarczą odpowiednio dedykowane kosmetyki, produkty dermatologiczne. Czasem istnieje konieczność wykonania zabiegów zaliczanych do medycyny estetycznej.

Ogólne informacje o kwasie salicylowym

Kwas salicylowy jest jednym ze składników, który często wymieniany jest, jeżeli chodzi o problemy skórne. Dlaczego? Czas wyjaśnić sobie czym on jest i jakie ma właściwości.

Otóż jest to kwas, który należy do beta-hydroksykwasów, w skrócie BHA. Tylko on używany jest w kosmetologii, jeżeli chodzi o tą grupę. Jest o związek, który naturalnie występuje w roślinach, odpowiadając m.in. za ukorzenienie się rośliny w ziemi. Dzięki swojej obecności, roślina ma piękniejsze liście, jak również lepiej reaguje na fotosyntezę. W jaki sposób kwas salicylowy wpływa na człowieka?

Poprzez swoje liczne właściwości, które wykorzystywane są m.in. do wyprodukowania leków przeciwbólowych. W głównej jednak mierze kwas razem ze swoimi pochodnymi znalazł zastosowanie w kosmetologii i dermatologii.

Dobroczynne działanie kwasu salicylowego

Aby lepiej zrozumieć działanie tego związku chemicznego, na samym początku należy wspomnieć o jego trzech głównych właściwościach. Kwas salicylowy wykazuje działanie:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwgorączkowe,
  • tłuszczolubne (lipofilowe).

To dlatego wykorzystywany jest przy leczeniu rozmaitych problemów skórnych. To dzięki swoim właściwościom, polecany jest w szczególności osobom, które mają problem z łojotokiem. Nawet powinien on znaleźć się w użyciu przez osoby, które mają problem z nadmiernym rogowaceniem się skóry. Kwas doskonale usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia na powierzchni skóry.

No ale czy można używać go przez cały rok? Jak najbardziej! A to tylko dlatego, że nie posiada on właściwości fotouczulających. Nie ma obaw, że po jego użyciu pojawią się jakiekolwiek przebarwienia na powierzchni skóry.

Gdzie można znaleźć kwas salicylowy?

To pytanie na które odpowiedź będą chciały znaleźć osoby, chcące wykorzystać dobroczynne właściwości kwasu.

Jest to jeden z najważniejszych składników leczniczych szamponów przeciwłupieżowych. To właśnie dzięki niemu oraz pozostałym składnikom, wchodzącym w skład szamponu, będzie zdecydowanie zmniejszać się przetłuszczanie włosów.

Uwaga! Każda osoba jest w stanie samodzielnie przygotować tonik do oczyszczania skóry twarzy z zawartością kwasu salicylowego. Jest to możliwe tylko dzięki temu, że kwas salicylowy dostępny jest pod postacią proszku. Tonik powinien bazować na stężeniu 2% kwasu salicylowego, 18% spirytusu salicylowego i 80% wody.  Należy jednak pamiętać o tym, że bezpośrednio po aplikacji samodzielnie przygotowanego preparatu, nie można od razu nakładać kremu. Lepiej odczekać godzinę.

W salonach kosmetycznych, ten związek chemiczny użytkowany jest do wykonywania pellingów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz