Co zrobić, gdy zęby u dziecka rosną krzywo?

zeby u dzieci

Każdy rodzic pragnie tego, aby jego dziecko miało równe i zdrowe zęby, cieszyło się pięknym i szerokim uśmiechem. Aby tak się stało, niezbędne jest stosowanie się do zasad profilaktyki stomatologicznej, dbanie o higienę jamy ustnej, ograniczenie słodyczy oraz produktów, które nie są zdrowe. Jako rodzice musimy również pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. W pewnym momencie wskazany będzie również kontakt z ortodontą.

Wszystkie dzieci potrafią się szczerze, pięknie i szeroko uśmiechać. Rolą rodziców jest to, aby umożliwić swoim pociechom zdobycie wiedzy pozwalającej na utrzymanie zębów w dobrej kondycji. Edukacja odgrywa tu podstawową rolę. Dziecko jak najwcześniej powinno zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednia higiena leży w jego interesie, gdyż zminimalizuje ryzyko powstania i rozprzestrzeniania się próchnicy, jak również ekstrakcji zęba. Pomoc w profilaktyce stomatologicznej otrzymamy w przychodni MCS https://mcs-przychodnia.pl/. Tam również będziemy mieli szansę skorzystać z pomocy takich specjalistów, jak dentysta lub ortodonta.

Dlaczego zęby u dzieci rosną krzywo?

Odpowiedzialny rodzic będzie systematycznie kontrolował jamę ustną dziecka, w razie potrzeby zabierze dziecko do specjalisty. Krzywe zęby u dzieci to sygnał, że nie można dłużej zwlekać, że trzeba podjąć zdecydowane działania. Na szczęście nowoczesna ortodoncja daje ogromne możliwości diagnostyczne, jak również leczenia.

Przed wizytą w gabinecie warto jednak wiedzieć, dlaczego zęby rosną krzywo. Niestety na wszystko nie możemy mieć wpływu. Główne przyczyny to:

– wada odziedziczona po rodzicach, np. tyłozgryz, przodozgryz,
– wrodzona wada anatomiczna,
– zbyt wczesne utracenie zębów mlecznych,
– wszelkiego rodzaju urazy,
– nieprawidłowym gryzieniem np. twardych przedmiotów.

Zobacz także: https://polski-facet.pl/czym-sa-korony-zebowe-i-kiedy-warto-sie-na-nie-zdecydowac/

Leczenie – skuteczne i systematyczne

Jeżeli mamy już potwierdzoną diagnozę, ortodonta zaproponuje najbardziej odpowiednią metodę leczenia. Musimy jednak pamiętać o tym, że warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty nie będą widoczne gołym okiem. Lekkie wady zębów oraz zgryzu można leczyć przy pomocy specjalnych nakładek prostujących zęby. W bardziej skomplikowanych przypadkach będzie konieczne założenie aparatu ortodontycznego, stałego bądź ruchomego. Jedną z metod leczenia jest również trwałe usunięcie zębów, które powodują ścisk, rosnących krzywo, zbyt dużych lub posiadających nieodpowiedni kształt.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz