Auto gaz – o czym mowa w praktyce?

samochod na gaz

Ceny paliw są w ostatnich czasach wysokie jak nigdy i bywają momenty, w których niebezpiecznie zbliżają się lub nawet jak w wypadku diesla przekraczają barierę siedmiu złotych za litr. Z tego powodu coraz bardziej popularny jest auto gaz, który przeżywa dosłownie drugą młodość w naszym kraju. Czym jednak tak właściwie on jest?

Auto gaz – co kryje się pod tą nazwą?

Początki auto gazu, a tak właściwie LPG sięgają 1910 roku, gdy został on otrzymany po raz pierwszy. Pomimo tego, że nazwa mówi, że jest to gaz tak naprawdę LPG, czyli auto gaz przyjmuje formę płynną. Rozwinięcie skrótu przetłumaczone na polski mówi, że jest to skroplony gaz petrochemiczny.

Aby korzystać z auto gazu w samochodach montuje się butle gazowe, które najczęściej trafiają do wnęki przeznaczonej na koło zapasowe pod dnem bagażnika. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego gazu. Z butli korzysta się na przykład również w kuchenkach gazowych w domach, które nie są podłączone do zewnętrznej sieci.

Co daje korzystanie z auto gazu w samochodzie?

Zamontowanie auto gazu w swoim aucie to przede wszystkim ogromna oszczędność. Sam montaż instalacji to zazwyczaj około 2-3 tysięcy złotych. Rachunki za paliwo mogą jednak zrekompensować ten wydatek dość szybko. W przypadku, gdy auto spala sporo to oszczędności są naprawdę spore. LPG na stacjach kosztuje bowiem zazwyczaj do 60% ceny paliwa, a patrząc na spalane litry paliwa, to rośnie ono zaledwie o 10 do 15 %. Można więć liczyć na zaoszczędzenie kilkunastu złotych co każde 100 kilometrów.

Z powodu rosnących cen paliw na ulicach widać coraz więcej aut z charakterystycznym korkiem w zderzaku. Niektóre instalacje są z kolei tankowane za pomocą wlewu umieszczonego obok wlewu tradycyjnego paliwa. Taki sposób wymaga jednak najczęściej użycia specjalnej przejściówki.

Podsumowując auto gaz to paliwo w formie płynnej używane w autach osobowych, które pozwala na spore oszczędności, gdy jeździmy dużo. Ma on znacznie niższą od benzyny cenę, przez co szczególnie teraz jest bardzo chętnie wybierany przez kierowców w naszym kraju.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz