Jak przygotować się do podróży z niemowlakiem w samochodzie?

podroz autem

Wyjazd na wakacje z małym dzieckiem, które niedawno pojawiło się na świecie może być bardzo stresujące dla młodych rodziców. Wydawać się może, że maluch nie jest w stanie wytrzymać w samochodzie, a jazda z nim w takich warunkach nie jest bezpieczna. Jednak maluchy mogą podróżować samochodem już od kilku miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to wymagająca podróż, podczas której trzeba będzie zwracać uwagę na potrzeby dziecka. Jak podróżować z niemowlakiem w samochodzie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się tego.

Bezpieczne miejsce dla małego pasażera

Dziecko w wieku niemowlęcym nie może podróżować na kolanach rodziców lub zapięte na zwykłym fotelu dla pasażera. Konieczne jest wybranie fotelika samochodowego, który jest dopasowany do wieku dziecka. Dostępne są foteliki ze specjalnymi stacjami, dzięki którym możliwe jest ustawienie pasażera w wybraną stronę. W ten sposób można zadbać o komfort i lepszy kontakt z dzieckiem. Nie można zapomnieć, że na początku maluch powinien zajmować miejsce z tyłu, gdzie jest bezpieczniejsze. Z przodu maluch może być narażony na kontakt z poduszką powietrzną, dlatego konieczne jest jej wyłączenie jeśli dziecko musi zostać umieszczone właśnie na tym miejscu pasażera.

Jeden opiekun musi zająć miejsce na tylnej kanapie

Jadąc we dwoje z dzieckiem na wakacje warto zadbać o to, by jeden z rodziców znalazł się z tyłu na kanapie z dzieckiem. W ten sposób można stale kontrolować co dzieje się z maluchem, a także dbać o jego bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Pozostawienie malucha samego na tylnych siedzeniach w foteliku może sprawić, że dziecko zacznie panikować, pojawi się niepokój, a to doprowadzi do płaczu. W efekcie jeden z opiekunów i tak będzie musiał przesiąść się do tyłu, by uspokoić malucha. Lepiej więc uniknąć niepotrzebnego stresu i zająć odpowiednie miejsce.

Przewijanie i karmienie – w czasie jazdy, czy na postoju?

Wydawać się może, że do przewijania i karmienia malucha nie trzeba zatrzymywać samochodu. Jednak podczas tych czynności dziecko nie znajduje się w foteliku, a na rękach mamy lub na macie do przewijania. Zachowując ostrożność lepiej zatrzymać się na postoju, by możliwe było nakarmienie i przewinięcie malucha w bezpiecznych warunkach.

To tylko kilka zasad, o których trzeba pamiętać podczas podróżowania z dzieckiem, a sprawić mogą, że maluch poczuje się dobrze nawet przez kilka godzin w samochodzie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz