Czy sprzedaż aut w 2023 roku zwiększyła się czy zmalała?

rotacja aut

Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy najnowsze dane dotyczące rynku motoryzacyjnego w Polsce. Oto analiza oparta na badaniach, która odpowie na to nurtujące pytanie.

Wzrost popytu na samochody elektryczne

W 2023 roku zauważalny jest znaczący wzrost popytu na samochody elektryczne, co przekłada się na większą sprzedaż tych pojazdów. W pierwszym półroczu tego roku liczba rejestracji samochodów elektrycznych wzrosła o ponad 100% w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku. Przyczyną tego zjawiska jest rosnąca świadomość ekologiczna kierowców, wprowadzenie nowych modeli aut przez producentów oraz rozbudowa infrastruktury ładowania. Dodatkowo, atrakcyjne programy rządowe wspierające zakup samochodów elektrycznych przyczyniły się do wyższej sprzedaży aut tego rodzaju. Wprowadzenie niższych opłat za parking i ulg podatkowych dla posiadaczy aut z napędem elektrycznym również wpłynęło korzystnie na tę popularność.

Zmiany struktury sprzedawanych pojazdów

W 2023 roku można zaobserwować zmiany w strukturze sprzedawanych pojazdów na rynku polskim. Wraz ze wzrostem zainteresowania samochodami elektrycznymi, spada udział tradycyjnych aut z silnikiem benzynowym czy diesla. Warto jednak zwrócić uwagę, że samochody hybrydowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, głównie ze względu na ich efektywność energetyczną i niższe emisje spalin. Z kolei auta zasilane gazem LPG przeżywają powolny, ale ciągły spadek popularności. Na tę sytuację wpływają również zmiany w przepisach prawnych dotyczących konwersji instalacji gazowej oraz coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin.

Wpływ pandemii na rynek motoryzacyjny

Pandemia COVID–19 wywarła istotny wpływ na rynek motoryzacyjny, również w Polsce. Przez długi czas ograniczenia wprowadzone w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa utrudniały działalność salonów samochodowych i serwisów, co skutkowało niższymi wynikami sprzedaży w 2020 i 2022 roku. Jednakże w 2023 roku sytuacja zdaje się być stabilizująca – zgodnie z prognozami ekspertów, sprzedaż aut ma wzrosnąć w porównaniu z poprzednimi latami. Ponadto, zakup samochodów przez Internet zyskuje na popularności, co przyczynia się do większego obrotu na rynku motoryzacyjnym. Wzrost sprzedaży w 2023 roku jest więc widoczny zarówno w przypadku aut elektrycznych, jak i innych rodzajów pojazdów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz