Pomiary na najwyższym poziomie (nawet te w pionie)

poziomica

Każdy, nawet milimetrowy błąd na budowie może oznaczać katastrofę. Dlatego precyzyjna, niezawodna poziomnica, której niestraszne żadne warunki, jest najlepszym przyjacielem budowlańców wszystkich profesji. Im pewniejszy pomiar gwarantuje, tym praca jest łatwiejsza, a jej efekt – lepszy.

Niezawodność i czas – to dwa spośród najważniejszych słów na każdej budowie. Tu niespodziewanych problemów nigdy nie brakuje, więc przynajmniej podstawowe narzędzia muszą być niezawodne. I bez względu na wyzwania zawsze będą działać z bezwzględną precyzją. Nie wystarczy więc użyć odpowiedniej technologii pomiarów i analizy, ale trzeba ją też wyposażyć w funkcjonalne i wytrzymałe „ubranie”.

Solidna obudowa gwarantuje pewne pomiary

Budowa, trzecie piętro rusztowania – nagle poziomnica wysuwa się z rąk i upada z łoskotem na betonową posadzkę. Jest do wyrzucenia?

– Wcale nie musi tak być, jeśli używamy sprawdzonych narzędzi z górnej półki – zapewnia Michał Ostrowski, menadżer marki Stabila w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych. – Ważna jest solidna, aluminiowa konstrukcja korpusu, odpowiednie zabezpieczenia, amortyzujące skutecznie wszelkie uderzenia i libella zintegrowana na stałe z całością. Połączenie wszystkich elementów specjalną żywicą gwarantuje, że nawet duże przeciążenia nie wpłyną na precyzję działania – podkreśla.

Światowy lider tej branży, niemiecka Stabila, projektuje  swoje narzędzia pomiarowe tak, by wszystko działało bez zarzutu przez wiele lat. Tak jest nawet w przypadku upadku czy innych przeciążeń – po takim wypadku wszystkie elementy profesjonalnej poziomnicy są nadal ustawione względem siebie idealnie równolegle, bez jakichkolwiek przesunięć.

Ergonomia pracy

W przypadku klasycznych poziomnic przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań inną podstawową cechą jest ich ergonomia. Każdy element urządzenia został zaprojektowany tak, by zwiększyć komfort pracy i skrócić jej czas.

Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest dokładność pomiarów – to 0,029°=0,5 mm/m. Natomiast 10-letnia gwarancja ma służyć za potwierdzenie trwałości i solidności takiego narzędzia.

Elektroniczna doskonałość

Ci, którym prócz solidności i precyzji w pracy niezbędna jest optymalna ekspozycja wyników, mogą sięgnąć po elektroniczną wersję narzędzi pomiarowych. Zachowując wszystkie wspomniane przed chwilą zalety swoich analogowych kuzynek (solidność, wielką precyzję, ergonomię), są też wyposażone w cenne, praktyczne dodatki.

– W przypadku tej linii urządzeń Stabili wskazania są pokazywane na dwóch cyfrowych wyświetlaczach, które gwarantują optymalne odczyty w każdych warunkach. Pracę ułatwiają również akustyczne naprowadzanie przy pomocy trzech różnych sygnałów dźwiękowych i bardzo sztywny profil aluminiowy z uchwytami przelotowymi – tłumaczy Michał Ostrowski.

Te urządzenia działają szybko – bez jakichkolwiek opóźnień przy wyznaczaniu konkretnych, określonych przed ich użyciem wartości. Na dodatek wysoka wodoodporność i pyłoszczelność (IP65) pozwalają na pracę w trudnych warunkach.

Poziomnica „szyta” na miarę

– Ważną cechą narzędzi Stabila jest też ich personalizacja z myślą o konkretnych profesjach. Dlatego na przykład ci, którzy zajmują się konstrukcjami metalowymi mogą sięgnąć po modele z serii TECH 196/196 M wyposażone w magnesy ziem rzadkich, które umożliwiają pewne pomiary – zaznacza ekspert branży narzędzi ręcznych z Lange Łukaszuk. – Natomiast z myślą o stolarzach, glazurnikach i innych profesjonalistach zajmujących się wykańczaniem wnętrz powstały specjalne modele z serii TECH 700 DA, które zapewniają bardzo precyzyjne oznaczanie i przenoszenie kątów – dodaje.

Te ostatnie urządzenia, nazywane też elektronicznymi kątomierzami, pozwalają precyzyjnie zmierzyć kąty (wewnętrzne i zewnętrzne) w zakresie 0 – 270°. Zastosowany w nich system LOCK umożliwia blokowanie ustawionego kąta i przenoszenie go bez obawy o ryzyko utraty danych.

Charakteryzuje je również wygoda odczytów – zarówno w pozycji normalnej jak i odwróconej. I – podobnie jak w przypadku poprzednio wspomnianych modeli – wyjątkowa precyzja pomiarów: 0,029°=0,5 mm/m. Wszystko to bardzo przydaje się zarówno w trakcie tworzenia mebli na wymiar, jak i podczas układania płytek.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz