Męskie rozrywki. Wiosną rośnie zainteresowanie strzelectwem

strzelectwo

Z początkiem sezonu wiosennego tradycyjnie coraz więcej osób decyduje się na aktywność na świeżym powietrzu. Jedną z ciekawszych i cieszących się rosnącym powodzeniem form jest strzelectwo. Najczęściej wybierane są wiatrówki, ale nie brakuje też zainteresowanych łucznictwem.

Z danych dotyczących sprzedaży sprzętu strzeleckiego wynika, że popyt na wiatrówki oraz łuki jest stabilny, a w ostatnich kilku latach widoczna jest stała tendencja wzrostowa.

Współcześnie strzelectwo nie jest rozrywką masową, ale ma stałe grono swoich fanów. Jeśli wziąć pod uwagę dane dotyczące sprzedaży wiatrówek i łuków, to można powiedzieć, że grupa ta staje się coraz liczniejsza. Rokrocznie w Polsce sprzedaje się bowiem średnio o kilka procent więcej sztuk tego typu sprzętu. Oczywiście popyt na te produkty jest najwyższy w okresie letnim, kiedy to mamy w Polsce bardziej sprzyjające warunki pogodowe” – mówi ekspert serwisu broń.pl, Piotr Pietrzykowski.

Ile to kosztuje?

W sklepach z artykułami strzeleckimi znaleźć można duży wybór wiatrówek. Zalicza się do nich nie tylko – najlepiej kojarzone z tą nazwą – karabinki, ale również pistolety i rewolwery. Łączy je mechanizm działania – wszystkie funkcjonują na zasadzie pneumatycznej. Ołowiany śrut jest wystrzeliwany poprzez sprężone powietrze albo dwutlenek węgla. Zależnie od metody sprężania gazu, wyróżnić można np. wiatrówki PCA, wiatrówki PCP i wiatrówki sprężynowe.

Branża nie stoi w miejscu. Producenci stale rozwijają swoje propozycje. Dlatego w sklepach znaleźć można np. sprzęt odbiegający od potocznego wyobrażenia wiatrówki. Dobrym przykładem jest tutaj np. wiatrówka bezpośrednio wzorowana na karabinie szturmowym M16 czy też wiatrówka-pistolet, który dzięki specjalnym akcesoriom można przekształcić w pistolet maszynowy” – dodaje Piotr Pietrzykowski.

Wiatrówki o najprostszej konstrukcji kosztują od ok. 200 zł (pistolety) do 300 zł (karabinki). Ceny najbardziej zaawansowanych modeli, zbliżonych do sportowych karabinków wysokiej klasy, sięgają z kolei nawet ponad 3 tys. zł.

Spore zróżnicowanie widać też w ofercie sprzętu łuczniczego. Na rynku obecne są – cieszące się największą popularnością – łuki proste (angielskie) oraz klasyczne (refleksyjne).

Nowszą konstrukcją są tzw. łuki bloczkowe, które umożliwiają pełne naciągnięcie cięciwy przy użyciu mniejszej (w porównaniu do innych typów łuków) siły.

Łuk bloczkowy to stosunkowo dobra propozycja dla osób chcących rozpocząć przygodę z łucznictwem. Dzięki bloczkom i linkom możliwe jest zmagazynowanie większej ilości energii w ramionach łuku, co też czyni je ciekawą alternatywą” – wyjaśnia ekspert serwisu broń.pl.

Ceny łuków są mocno zróżnicowane. Najtańsze to koszt na poziomie ok. 50 zł, a ceny najdroższych mogą sięgać nawet kilkuset złotych. W tym przypadku na cenę wpływ ma m.in. materiał, z którego wykonano łuk. Obecnie stosuje się zarówno drewno, jak i różne chemiczne materiały (np. włókno szklane).

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz