Przedwczesny wytrysk oraz niezdolność do osiągnięcia pełnego wzwodu to jedne z najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Istnieje wiele metod, które pozwalają pozbyć się tej dysfunkcji. Na czym polega leczenie impotencji w praktyce?
Zaburzenia wzwodu – kogo dotyczą?
Zaburzenia erekcji (ED) to zaburzenie seksualne, które dotyka mężczyzn w każdym wieku (narażone szczególnie są osoby, które mają więcej niż 50 lat). Definiowane jako niezdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczająco silnej do odbycia stosunku płciowego. Osoby zmagające się z impotencją powinny udać się do lekarza. Leczenie zaburzeń wzwodu jest istotne, ponieważ niesprawność seksualna może wskazywać na inne problemy zdrowotne.
Urolog czy seksuolog – do kogo się udać?
Lepiej wybrać urologa, czy seksuologa? Wybór tego pierwszego może okazać się lepszy w przypadku zaburzeń erekcji spowodowanych czynnikami fizycznymi. Seksuolog pomoże, gdy zawodzi psychika. Warto rozważyć jeszcze androloga – specjalistę od spraw męskich, u którego możliwe jest też wykonanie m.in wazektomii. W Krakowie istnieje placówka medyczna, w której lekarze tej specjalizacji leczą zaburzenia erekcyjne nowoczesną metodą fali uderzeniowej.
Problemy z erekcją może powodować stres, kłopoty w związku, czy niższa samoocena spowodowana depresją. Może również wskazywać m.in. na choroby serca lub cukrzycę. Jako że czynników jest dużo i są one silnie zróżnicowane – zaburzenia erekcji mogą dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Wielu młodych mężczyzn nie jest w stanie osiągnąć pełnego wzwodu, pomimo silnej stymulacji seksualnej, z powodu stresu w życiu codziennym.
Jeśli doświadcza się zaburzeń erekcji, warto porozmawiać ze swoim lekarzem. Specjalista pomoże określić przyczynę i po postawieniu diagnozy zaleci odpowiednie opcje leczenia. Terapia farmakologiczna, terapia psychologiczno-relaksacyjna, czy nawet operacje wykonywane na prąciu – postępowanie dobierane jest z uwzględnieniem problemów powodujących impotencję.