Jak prawidłowo ciąć drewno na opał? Rodzaje i zastosowanie popularnych stojaków

Tartak lub lokalne nadleśnictwo to miejsca, gdzie można nabyć w atrakcyjnej cenie drewno na opał. Decydując się na zakup z tych źródeł, należy pamiętać, że będzie ono wymagało pocięcia. By praca przebiegała sprawnie i bezpiecznie warto skorzystać nie tylko z odpowiedniej piły, ale też stojaka.

Cięcie drewna to jedna z najczęściej wykonywanych prac związanych z obróbką tego materiału. Obecnie w popularnych marketach budowlanych można przebierać w ofertach pił, od tych ręcznych, które idealnie sprawdzą się w przydomowym warsztacie, po profesjonalny sprzęt, czyli piły spalinowe. Zanim jednak przystąpimy do cięcia, powinniśmy przygotować nasze stanowisko pracy oraz zadbać, by obróbka odbywała się w sposób bezpieczny dla nas samych i naszego otoczenia.

Jak bezpiecznie ciąć drewno?

Drewno opałowe powinniśmy ciąć na twardym i stabilnym podłożu. Nie tniemy luźno ułożonych gałęzi i belek, rozrzuconych na ziemi, gdyż możemy m.in. uszkodzić naszą piłę. Jeśli zamierzamy pociąć dłuższe belki, warto zainwestować w stojak do cięcia drewna. To proste w przechowywaniu narzędzie, dostępne w różnych rozmiarach, które można stosować w warunkach domowych, jak i w pracy w profesjonalnych warsztatach.

Zalety korzystania ze stojaka do cięcia drewna

Stojak do cięcia drewna powinien mieć stabilną, a przy tym lekką, konstrukcję, co z reguły zapewniają szerokie nóżki i okrągłe profile. Warto też, by miał zabezpieczenie przed wyrzutem drewna, a jego dolna konstrukcja była zaprojektowana w taki sposób, by chronić łańcuch piły. W ten sposób, korzystając z tego urządzenia, bezpieczne są nie tylko osoby tnące drewno, ale też narzędzia, z których korzystają. Stojak do cięcia drewna, szczególnie taki, który dostaniemy u uznanych producentów, powinien posiadać także możliwość regulacji wysokości, tak by dostosować jego parametry do naszych potrzeb.

Dodatkowe zastosowanie stojaka

Stojak, poza możliwością cięcia drewna, może też być wykorzystywany jako miejsce przechowywania desek. W zależności od wielkości może on podtrzymać drewno o wadze przekraczającej nawet 100 kg i średnicy ponad 30 cm (dla polan). Ponadto, dzięki lekkiej konstrukcji, prosto się go transportuje, a po zakończeniu pracy można go w prosty sposób zdemontować, dzięki czemu łatwo się go także przechowuje.

Pamiętaj o swojej ochronie

Podczas cięcia drewna powinniśmy zachować środki bezpieczeństwa. Poza zadbaniem o stabilne podparcie dla naszych desek, dzięki zastosowaniu stojaka, należy pamiętać o prawidłowym sposobie trzymania piły, a także o założeniu okularów oraz odzieży ochronnej. Jeśli korzystamy z piły elektrycznej lub spalinowej po raz pierwszy, należy pamiętać o tym, by urządzenie uruchomić dopiero w momencie, gdy jego ostrze będzie miało kontakt z drewnem. Jeśli zrobimy to wcześniej, możemy utracić kontrolę nad piłą.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz