Jak powstała Premier League?

pilka nozna

Premier League to jedna z najmocniejszych lig na świecie, w której mierzą się czołowe drużyny z Anglii. Mimo że obecnie przyciąga wielu utalentowanych graczy, a także bogatych inwestorów, niewiele osób wie jak powstała. Sama historia powstania jednej z najmocniejszych lig na świecie jest natomiast niezwykle interesująca. Liga od początku przeszła wiele zmian, aby z lokalnej stać się światowym graczem i przyciągać tłumy kibiców na stadiony.

Historia powstania

Data założenia to 20 lutego 1992 roku. Zastąpiła Football League First Division, która w tamtym czasie przeżywała głęboki kryzys. Liczne problemy skutkowały odejściem sponsorów i tym samym poważnymi problemami finansowymi klubów. Nowa nazwa miała zwiastować nowe otwarcie i zupełnie inne podejście do zarządzania ligą. W pierwszym roku założenia nowej ligi wzięły w niej udział 22 drużyny. W roku 1995 liczba drużyn biorąca udział w najwyższej klasie rozgrywkowej została zmniejszona do 20.

Sposób działania

Premier League stanowi swego rodzaju korporację, która jest zarządzana bezpośrednio przez kluby. Udziałowcami jest 12 drużyn, które decydują o ewentualnych zmianach zasad. Pozwala to zawsze wybierać optymalne rozwiązania, które są korzystne z punktu widzenia piłki nożnej.

Do dzisiaj pozostała również niezmieniona liczba drużyn, która wynosi 20. Najlepsze 4 drużyny w tabeli awansują automatycznie do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a piąta drużyna do fazy grupowej Ligi Europy. Trzy najsłabsze kluby spadają do niższej klasy rozgrywkowej. Mecze w lidze odbywają się od sierpnia do maja i każda z drużyn mierzy się z każdym rywalem dwukrotnie.

Wszystkie mecze rozgrywane w ramach Premier League można dodatkowo obstawiać u bukmacherów. Dodatkowo oferują specjalne bonusy bukmacherskie zarówno dla nowych, jak i stałych graczy.

Największa liga na świecie

Przez lata świetnego zarządzania Premier League urosła do rozmiarów największej i najbardziej cenionej ligi na świecie. Potwierdzają to zarówno drużyny biorące udział w rozgrywkach, jak i przychody reklamowe. Każdego roku stacje telewizyjne walczą o prawa do transmisji najważniejszych meczów, co przekłada się na lepszą kondycję finansową klubów. W lidze nie brakuje również największych gwiazd światowej piłki. To właśnie tutaj bardzo często swoje kroki kierują najbardziej uzdolnieni gracze. Popularność ligi przyciąga również inwestorów, którzy nie szczędzą pieniędzy na swoje drużyny oraz rozbudowę infrastruktury. Skutkuje to jeszcze szybszym wzrostem i osiąganiem coraz to lepszych wyników przez kluby w rozgrywkach międzynarodowych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz