Przedsięwzięcia budowlane niosą za sobą konieczność podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór rusztowania, które powinno zostać wykorzystane. Co jest bardziej opłacalne – zakup własnej konstrukcji, czy może jej wynajem? Poniżej podpowiadamy jak dokonać właściwego wyboru.
Rusztowania – jakie są ich rodzaje?
Rusztowanie jest to tymczasowa konstrukcja umożliwiająca prace budowlane na wysokości. Składa się ona ze złączonych ze sobą pionowo i poziomo metalowych słupów, które utrzymują jej strukturę. By rusztowanie mogło być użytkowane powinno spełniać obowiązujące przepisy i normy bezpieczeństwa. Przed decyzją o zakupie lub wynajmie należy zapoznać się z jego rodzajami i przeznaczeniem.
Zdecydowanie najpopularniejszym jest tzw. rusztowanie warszawskie. Sprawdza się ono idealnie w przypadku prac budowlanych, tynkarskich, czy konserwatorskich. Składa się z niewielkich elementów, a jego konstrukcja jest prosta, co sprawia, że montaż nie zajmuje wiele czasu.
Innymi rodzajem jest rusztowanie ramowe, które powstaje dzięki połączeniu ze sobą płaskich ram, a jego stabilność zapewniają pomosty i ukośne stężenia. Jest to praktyczne rozwiązanie, które można wykorzystać przy różnym rodzaju prac.
W przypadku potrzeby częstego przemieszczania konstrukcji zalecane byłoby użycie rusztowania przejezdnego, które wyposażone jest w kółka. Gdy istnieje potrzeba dostosowania rusztowania do skomplikowanej bryły budynku, wtedy najlepiej sprawdzi się rusztowanie systemowe. Jego rozłożenie jest jednak bardzo czasochłonne.
Zobacz także: https://b-net.pl/dobrej-klasy-szalunki-scienne-sprawdz-czym-sie-charakteryzuja/
Rusztowania używane – dlaczego warto z nich korzystać?
Pierwszym powodem, dla którego warto zastosować rusztowania używane jest oczywiście cena. W przypadku chęci kupna są one o wiele tańsze od nowych. Możemy mieć również pewność, że spełniają wszelkie wymagane prawem standardy i posiadają stosowne certyfikaty. W innym wypadku nie byłyby one dostępne na rynku.
Zamiast zakupu można pokusić się także o wynajem. Taka usługa może okazać się bardziej opłacalna w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pracami krótkoterminowymi. Opcja ta sprawdza się również w przypadku mniejszych firm, które dysponują ograniczonym budżetem. Wynajem pomaga zaoszczędzić pieniądze, które musiałyby zostać przeznaczone na utrzymanie własnej konstrukcji.
Wynajem jest również dobrym pomysłem w sytuacji, gdy istnieje potrzeba częstej zmiany rodzaju rusztowania. Wynajmując możemy często wymieniać je w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Nie jest to możliwe w sytuacji, kiedy posiadamy konstrukcję konkretnego typu. Wyboru odpowiedniego rusztowania można dokonać na stronie https://szalbud.pl/